Interpelacja w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur

Interpelacja posła Janusza Kowalskiego z dnia 4 marca 2025 roku w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur.

Zgodnie z informacjami publikowanymi przez Ministerstwo Finansów (https://www.gov.pl/web/finanse/finalne-konsultacje-ksef) odpowiednio do 19 i 22 listopada 2024 roku można było zgłaszać uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (nr z wykazu UD158, dalej: ustawa o KSeF).
Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Rządowego Centrum Legislacji ustawa o KSeF jest na etapie konsultacji międzyresortowych i społecznych. Ostatnia aktualizacja informacji o projekcie na stronach RCL pochodzi z 5 listopada 2024 r.
W związku z powyższym poseł Janusz Kowalski zwrócił się z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Kiedy minister finansów planuje opublikować projekt ustawy o KSeF uwzględniający uwagi zgłoszone w ramach konsultacji?
2. Jaki harmonogram prac legislacyjnych nad ustawą o KSeF zakłada minister finansów? Bardzo proszę o informacje o planowanych lub szacowanych terminach wniesienia projektu ustawy o KSeF pod obrady Rady Ministrów oraz Sejmu RP.
3. Czy planowany harmonogram prac legislacyjnych uwzględnia odpowiednio długie vacatio legis umożliwiające podatnikom odpowiednie przygotowanie do wdrożenia rozwiązań z ustawy o KSeF?
4. Czy minister finansów zakłada dalsze przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF z obecnie obowiązujących dat (odpowiednio 1 lutego 2026 r. i 1 kwietnia 2026 r.)?
Oto odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 1 kwietnia 2025 roku na przedstawione pytania:
1. Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw1 odroczyła datę obowiązywania obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur – dalej: „KSeF”, na 1 lutego 2026 r. oraz utrzymała półroczne odroczenia (do końca lipca 2026 r.) niektórych obowiązków związanych z KSeF.
W ramach drugiego etapu legislacyjnego Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponowało etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF:
• od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła 200 mln zł,
• od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
W zakresie projektu KSeF aktualnie trwają intensywne prace wytwórcze w zakresie architektury KSeF. Równolegle z pracami wytwórczymi dokonywane są weryfikacje założeń biznesowych i prawnych w projektach aktów normatywnych dotyczących KSeF.
Ministerstwo Finansów podejmuje kompleksowe działania w celu zapewnienia efektywności, wydajności oraz niezawodności KSeF, które umożliwią przedsiębiorcom realizację ich przyszłych obowiązków związanych z efakturowaniem. Postęp prac jest stale monitorowany.
Mając na uwadze powyższe, niezwłocznie po zakończeniu prac nad finalną propozycją regulacji prawnych, zostanie przedstawiony do dalszych etapów prac legislacyjnych nowy projekt uwzględniający zgłoszone uwagi w trakcie konsultacji publicznych projektu tej ustawy z dnia 5 listopada 2024 r.
Nie jest wykluczone skierowanie projektu do ponownych konsultacji, tak aby zapewnić przedsiębiorcom aktywną możliwość zapoznania się ze sposobem uwzględnienia kierowanych do Ministerstwa Finansów postulatów.
2. Zakłada się, że projekt ustawy w zakresie KSeF zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów w II kwartale 2025 r.
3. Projekt KSeF jest jednym z priorytetów resortu. Kontynuacja dialogu i rzetelnych konsultacji rozwiązań z przedsiębiorcami jest kluczowa, aby zapewnić odpowiednią jakość rozwiązań i skutecznie wdrożyć obowiązkowe e-fakturowanie.
W związku z weryfikacją projektu KSeF w toku prac wytwórczych, projekt będzie uwzględniał wszystkie zasadnicze postulaty przedsiębiorców dotyczące procesu wystawiania faktur w KSeF. Resort dokłada starań, aby wersja docelowego KSeF była możliwa do wdrożenia i stosowania u podatników w sposób możliwie prosty i sprawny.
Jednocześnie zostaną podjęte na szeroką skalę działania informacyjne dla podmiotów zaangażowanych we wdrożenie KSeF, w tym również dla podatników, tak aby zapewnić tym podmiotom odpowiednie przygotowanie i efektywne wdrożenie proponowanego rozwiązania.
4. Nie jest planowane przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF.
Podstawowe założenia dotyczące daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF pozostają bez zmian, tj.:
• od 1 lutego 2026 r. – obowiązkiem e-fakturowania zostaną objęte duże podmioty,
• od 1 kwietnia 2026 r. – pozostałe podmioty.
Źródło: sejm.gov.pl
Janusz Kowalski, Poseł na Sejm RP 👍
Bądźmy w kontakcie:
▶ YouTube,
▶ Facebook
▶ Tik Tok
▶ Twitter
▶ Threads
▶ Instagram
▶ Linkedin
👉 NAPISZ DO MNIE: kontakt@januszkowalski.pl