Interpelacja w sprawie wpływu zasobów własnych Unii Europejskiej na strukturę budżetu państwa
Interpelacja posła Janusza Kowalskiego z dnia 25 czerwca 2025 roku w sprawie wpływu dotychczasowych i planowanych zasobów własnych Unii Europejskiej na strukturę dochodów i wydatków budżetu państwa.

W związku z planowaną reformą systemu dochodów własnych UE, w tym rozszerzeniem katalogu zasobów o nowe instrumenty, zasadne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy wpływu tych mechanizmów na strukturę dochodów i wydatków polskich finansów publicznych w perspektywie 2026–2058.
W związku z powyższym poseł Janusz Kowalski zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Jakie kwoty Polska przekazała do budżetu UE w latach 2020–2024 w ramach poszczególnych zasobów własnych UE z podziałem na:
a) tradycyjne zasoby własne (cła),
b) wkład oparty na DNB,
c) zasoby własne oparte na VAT,
d) opłatę od tworzyw sztucznych? - Proszę o wskazanie prognozy przekazywanych kwot z tytułu ww. zasobów w latach 2025–2030.
- Jakie szacunki wpływów i transferów Ministerstwo Finansów przyjmuje w związku z wdrożeniem nowych zasobów własnych UE (ETS 2, CBAM, potencjalnie digital levy) w okresie 2026–2058?
a) proszę o dane roczne w formacie tabelarycznym (PLN i EUR),
b) proszę osobno wskazać wpływy brutto i kwoty przekazywane do KE. - Czy MF posiada analizy pokazujące wpływ nowych zasobów własnych UE na wynik budżetu państwa oraz wynik sektora GG? Jeśli tak, proszę o przekazanie tych dokumentów. Jeśli nie, proszę o uzasadnienie.
- Czy MF prognozuje, że nowe zasoby własne UE będą wpływać negatywnie na inne krajowe źródła dochodów? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Czy Ministerstwo Finansów planuje publikację raportu dotyczącego zasobów własnych UE z podziałem na wpływy krajowe, przekazane do UE oraz wpływ do budżetu państwa?
Oto odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 18 lipca 2025 roku na przedstawione pytania:
Ad. 1
Dane za lata 2020-2024 zostały przedstawione w tabeli. Zwracam uwagę, że w związku z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE, od 2021 r. nie jest dokonywana wpłata z tytułu rabatu brytyjskiego. Natomiast od tego samego roku został wprowadzony zasób własny z tytułu nieprzetworzonych opakowań plastikowych.
Wpłaty Polski do budżetu UE w latach 2020-2024 w mln PLN.

Ad. 2
W tabeli znajdują się informacje na temat wpłat planowanych na 2025 i 2026 r. W zakresie kolejnych lat planowanie jest bardzo utrudnione w szczególności ze względu na rozpoczynające się negocjacje kolejnych wieloletnich ram finansowych, w których ustalone zostaną m.in. limity wydatków budżetu UE oraz zmianie może ulec kształt strony dochodowej. Dodatkowo poniższe prognozy również będą ulegały zmianom w wyniku toczących się prac budżetowych na poziomie UE i krajowym.
Prognozy wpłat Polski do budżetu UE w latach 2025-2026 w mln PLN.

Ad. 3
Informuję, że do tej pory nie została podjęta decyzja o wprowadzeniu nowych zasobów własnych UE. Decyzja taka wymaga jednomyślności w Radzie oraz ponownego zatwierdzenia przez wszystkie państwa członkowskie zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi (w przypadku Polski jest to duża ratyfikacja).
Zgodnie z szacunkami przedstawionymi przez Komisję Europejską wpłaty Polski do budżetu UE z tytułu ETS2 wyniosłyby średniorocznie w latach 2028-2030 w cenach bieżących ok. 1 141,6 mln EUR(bez uwzględnienia mechanizmu solidarnościowego), a w przypadku CBAM – ok. 108,5 mln EUR. Kwoty w PLN uzależnione są bezpośrednio od kursu płatności składki w kolejnych latach. Zwracam uwagę, że szacunki te obarczone są dużym poziomem niepewności ze względu na ich zależność od cen uprawnień ETS, które są kształtowane przez rynek, oraz w związku z dokonywanymi zmianami w mechanizmach. Zaznaczyć należy, że w przedstawionym 16 lipca br. projekcie nowej decyzji o zasobach własnych Komisja Europejska nie powtórzyła propozycji oparcia zasobu własnego na ETS2. W odniesieniu do Digital Levy również nie pojawiła się propozycja utworzenia takiego zasobu własnego.
Ad. 4
Ze względu na brak wystarczających informacji co do przyszłego kształtu strony dochodowej budżetu UE nie są obecnie prowadzone takie analizy w odniesieniu do nowych zasobów własnych.
Ad. 5
Aktualnie całość wpływów ze sprzedaży na aukcjach uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu UE-ETS stanowi dochód krajowy, który zostanie zmniejszony w przypadku utworzenie zasobu własnego o kwoty przekazywane do budżetu UE. Rząd RP sprzeciwia się propozycji nowego zasobu własnego. Należy również zaznaczyć, że wprowadzenie nowych zasobów własnych będzie skutkowało obniżeniem wpłat państw członkowskich z tytułu DNB.
Ad. 6
Składka do budżetu UE wpłacana jest w całości w ramach części budżetowej 84 – Środki własne Unii Europejskiej. Informacje dotyczące planowania i wykonania budżetu państwa są jawne i dostępne m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, są także przedstawiane Sejmowi RP w ramach prac nad projektem budżetu państwa oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa. Ministerstwo Finansów nie planuje publikowania odrębnego raportu w sprawie zasobów własnych.
Źródło: www.sejm.gov.pl
Janusz Kowalski, Poseł na Sejm RP 👍
Bądźmy w kontakcie:
▶ YouTube,
▶ Facebook
▶ Tik Tok
▶ Twitter
▶ Threads
▶ Instagram
▶ Linkedin
👉 NAPISZ DO MNIE: kontakt@januszkowalski.pl

