Interpelacja ws. zmian dotyczących fundacji rodzinnych
Interpelacja posła Janusza Kowalskiego z dnia 29 września 2024 roku w sprawie planowanych zmian dotyczących fundacji rodzinnych, tj. projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia nowelizacji ustaw podatkowych (numer projektu UD116), które przewidują istotne zmiany mające na celu rzekome uporządkowanie i uszczelnienie polskiego systemu podatkowego. Proponowane zmiany dotkną zarówno przedsiębiorców korzystających z ulgi IP Box, jak i fundacje rodzinne.
W ślad za opublikowanymi założeniami projektu fundacje rodzinne mają zostać objęte bardziej rygorystycznymi wymogami dotyczącymi raportowania i opodatkowania. Dodatkowo planowana zmiana przewiduje rozszerzenie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej o świadczenia otrzymywane przez beneficjentów fundacji rodzinnych.
Z uwagi na upływ czasu od momentu publikacji założeń projektowanej ustawy i brak przedstawienia projektu ustawy, mając na względzie praktykę legislacyjną związaną z przepisami szeroko rozumianego prawa podatkowego, poseł Janusz Kowalski zwrócił się do Ministerstwa Finansów z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania:
- Kiedy Ministerstwo Finansów zamierza opublikować projekt ustawy (UD 116)?
- Czy procedowane zmiany spowodują, iż dochody uzyskiwane przez beneficjentów fundacji rodzinnej zostaną objęte daniną solidarnościową?
- Czy fundacje rodzinne zostaną objęte zakresem opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)?
- Dlaczego Ministerstwo Finansów planuje zmiany w zakresie dodatkowego opodatkowania fundacji rodzinnych, które z założenia miały pomagać polskim przedsiębiorcom (generującym ok. 18% PKB), a jednocześnie w dalszym ciągu Ministerstwo Finansów nie przedstawia projektów dotyczących uszczelnienia systemu finansowego w zakresie tzw. dużych międzynarodowych korporacji?
Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 29 października 2024 roku:
Podkreślenia wymaga wstępny charakter zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów propozycji zmian w zasadach opodatkowania fundacji rodzinnych, będących przedmiotem niniejszej interpelacji. Obecnie koncepcje te są konsultowane z przedstawicielami środowiska firm rodzinnych, zaś efekt tych konsultacji będzie dla Ministerstwa Finansów jednym z kluczowych czynników kształtujących ostateczną treść proponowanych rozwiązań podatkowych. Przedstawienie efektów tych konsultacji, w formie projektu stosownych zmian legislacyjnych ujętych w projekcie UD 116 planowane jest przed końcem bieżącego roku. Jednocześnie uprzejmie informuję, że postępy procesu legislacyjnego opublikowane zostaną na stronie internetowej Rządowego Procesu Legislacyjnego1. Odnosząc się do pytania drugiego tj. rozważaną zmianę w zakresie poszerzenia podstawy obliczenia daniny solidarnościowej o otrzymane świadczenia oraz mienie w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, uprzejmie informuję, iż zagadnienie to jest przedmiotem ww. konsultacji i z uwagi na powyższe ostateczna decyzja co do dokonania tej ujęcia tej zmiany w przyszłym projekcie nie została jeszcze podjęta.
Odpowiadając na pytanie trzecie uprzejmie informuję, że aktualne pozostaje założenie objęcia fundacji rodzinnych przepisami o zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC). W odpowiedzi na ostatnie pytanie interpelacji, dotyczące uszczelnienia systemu finansowego (podatkowego) w odniesieniu do tzw. dużych międzynarodowych korporacji, uprzejmie zauważam, że aktualnie przedmiotem prac Sejmu jest rządowy projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (druk sejmowy nr 674). Postępy prac legislacyjnych są dostępne na stronie internetowej Sejmu.
Źródło: sejm.gov.pl
Janusz Kowalski, Poseł na Sejm RP 👍
Bądźmy w kontakcie:
▶ YouTube,
▶ Facebook
▶ Tik Tok
▶ Twitter
▶ Threads
▶ Instagram
▶ Linkedin
👉 NAPISZ DO MNIE: kontakt@januszkowalski.pl