Logo PiS
JANUSZ KOWALSKI
Polska Flaga
Poseł na Sejm RP
O mnie
Aktualności
Lubelskie
Sejm
WYSTĄPIENIA W SEJMIEPARLAMENTRNY ZESPÓŁ PROSTE PODATKIINTERPELACJEMOJE PROJEKTY USTAWMOJE RAPORTY
Rząd
Ministerstwo Rolnictwa (2022-2023)Ministerstwo Aktywów Państwowych (2019-2021)451 dni w MRiRW
Media
WYWIADYPLIKI DO MEDIÓWARTYKUŁY Z LAT 2007-2015 O POLITYCE ENERGETYCZNEJ PO-PSL
Kontakt
Logo PiS
Janusz Kowalski
Polska Flaga
Poseł na Sejm RP

Janusz Kowalski - Poseł na Sejm RP, wiceminister rolnictwa w latach 2022-2023, wiceminister aktywów państwowych w latach 2019-2021.

Na skróty

  • O mnie
  • Aktualności
  • Lubelskie
  • Sejm
  • Rząd
  • Media
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności

Newsletter

Dołącz do tysięcy subskrybentów i otrzymuj najważniejsze informacje prosto na swoją skrzynkę mailową. Bądź na bieżąco z moją działalnością.

© 2026 Janusz Kowalski. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka prywatnościMapa serwisuDeklaracja dostępności

Realizacja: Nowy Portal

StartAktualnościO mnieKontakt
Reforma KSH26.05.2020

Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego finalizuje pierwsze projekty ustaw

Zobacz wszystkie
Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego finalizuje pierwsze projekty ustaw
Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego finalizuje pierwsze projekty ustaw

26.05.2020 roku, podczas posiedzenia Komisji, na której czele stoją wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski zostały omówione opracowane przez poszczególne Zespoły eksperckie projekty.

Projekt przedłożony przez Zespół ekspercki ds. reformy prawa handlowego, którego Przewodniczącym jest dr hab. Piotr Pinior (prof. UŚ) zakłada zmiany w kilkunastu przepisach prawa handlowego Kodeksu spółek handlowych. Jedną z najważniejszych propozycji zawartych w dokumencie jest doprecyzowanie sposobu, w jaki oblicza się długość kadencji członka organu spółki kapitałowej. Nowy przepis zakłada, podobnie jak w przypadku zapisów o prostej spółce akcyjnej, że kadencja będzie obliczana w pełnych latach obrotowych, o ile statut spółki nie zakłada inaczej. Dodatkowo do przepisów o spółce akcyjnej i spółce z o. o. wprowadzone zostaną obowiązki lojalności i zachowania poufności członków organów spółki po wygaśnięciu ich mandatu. Nowością będzie również przyjęcie tzw. Business judgement rule oraz dodanie zapisów ułatwiających podejmowanie uchwał i odbywanie posiedzeń za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Projekt autorstwa Zespołu eksperckiego ds. prawa koncernowego, którego Przewodniczącym jest prof. dr hab. Andrzej Szumański zakłada wprowadzenie do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego, która ma regulować relacje prawno-prywatne pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi. Powinno się to odbywać w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników, zwłaszcza spółki zależnej. Samo powstanie propozycji reformy zostało przygotowane w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez polskich przedsiębiorców działających w stosunkach dominacji i zależności. Sytuacja ta wynikała bezpośrednio z przygotowanego w 2000 r. Kodeksu spółek handlowych, gdzie przyjęto koncepcję ograniczonego prawa holdingowego, pozostawiając tym samym pewną lukę prawną, która teraz może zostać uzupełniona.

Projekt wypracowany przez Zespół ekspercki ds. zwiększenia efektywności rad nadzorczych, którego Przewodniczącym jest dr Radosław L. Kwaśnicki skupił się przede wszystkim na wyposażeniu rad nadzorczych spółek akcyjnych oraz spółek z o. o. w narzędzia umożliwiające prowadzenie bardziej efektywnego nadzoru korporacyjnego. Rady nadzorcze są niczym innym jak reprezentacją osób ponoszących ekonomiczne ryzyko funkcjonowania spółki, dlatego niezwykle ważne jest, aby ustawodawca na bieżąco monitorował dynamiczne zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą oraz wsłuchiwał się w realne potrzeby uczestników rynku. Wynikiem takiej dbałości jest przedstawiony pod głosowanie projekt zmian mający na celu zwiększenie efektywności procesów związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwami.

Prace nad ustawami wspierał Zespół konsultacyjny, którego przewodniczącym jest dr hab. Mirosław Pawełczyk, prof. UŚ, którego eksperci na każdym etapie prac konsultowali propozycje zmian.

Następny krok to głosowania i szerokie konsultacje społeczne projektów.

Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego finalizuje pierwsze projekty ustaw
Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego finalizuje pierwsze projekty ustaw

TAGI:
Biznes,Janusz Kowalski,Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego,Ministerstwo Aktywów Państwowych,Prawo,Rada Ministrów,Reforma KSH
⌜

Najnowsze wpisy:

⌟
Wojewoda Lubelski blokuje rozwój gminy Aleksandrów

Wojewoda Lubelski blokuje rozwój gminy Aleksandrów

Janusz Kowalski•4 min czytania
Z burmistrzem miasta Biłgoraj Wojciechem Gleniem o oczyszczalni ścieków

Z burmistrzem miasta Biłgoraj Wojciechem Gleniem o oczyszczalni ścieków

Janusz Kowalski•4 min czytania
Spotkanie z wójtem gminy Biłgoraj Dariuszem Świerczyńskim

Spotkanie z wójtem gminy Biłgoraj Dariuszem Świerczyńskim

Janusz Kowalski•4 min czytania
SAFE to pułapka na Polskę

SAFE to pułapka na Polskę

Janusz Kowalski•4 min czytania

O autorze

Janusz Kowalski - Poseł na Sejm RP, wiceminister rolnictwa w latach 2022-2023, wiceminister aktywów państwowych w latach 2019-2021.

Poznaj lepiej
⌜

Social Media:

⌟
87K
662K
50K
365K
180K
16K
7K
15K

Inne aktualności

Zobacz wszystkie
Zdjęcie do artykułu: Interwencja w sprawie zakupu 20 lokomotyw dla PKP LHS w Zamościu
aktualnosci
interpelacja
PKP LHS
15.02.2026

Interwencja w sprawie zakupu 20 lokomotyw dla PKP LHS w Zamościu

Czytaj więcej
Zdjęcie do artykułu: PKP LHS potrzebuje wsparcia Ministerstwa Infrastruktury
aktualnosci
lubelskie
14.02.2026

PKP LHS potrzebuje wsparcia Ministerstwa Infrastruktury

Czytaj więcej
Zdjęcie do artykułu: Spotkanie z 4 radnymi gminy Sułów
aktualnosci
Lubelskie
14.02.2026

Spotkanie z 4 radnymi gminy Sułów

Czytaj więcej