Podatki muszą być proste
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy (druk nr 552).
Wystąpienie Janusza Kowalskiego na sali plenarnej w Sejmie RP w dniu 26 lipca 2024 r.
Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! Szanowni Państwo! Bardzo serdecznie dziękuję za tę dyskusję. Szczególnie dziękuję panom posłom Przemysławowi Wiplerowi, Markowi Jakubiakowi, Marcinowi Warchołowi. Tu jest właśnie ten wspólny mianownik, do którego chcieliśmy zachęcić – do tej dyskusji na temat dobrych zmian podatkowych. Chodzi o tę patologię, którą doskonale zobrazował poseł Marcin Warchoł, czyli art. 70 § 6 i 7. Odpowiedź na to w istocie chyba dzisiaj najprostszą zaproponowała Konfederacja. Ja w tym miejscu, w związku z tym, że nasz projekt zostanie odrzucony, zachęcam oczywiście klub Konfederacji do złożenia ponownie własnego projektu ustawy uchylającego § 6 i 7, bo to byłoby rozwiązanie, o którym mówią Krajowa Izba Doradców Podatkowych i pan poseł Marcin Warchoł. Ale byłby to również element wywierania presji na polski rząd, aby ten rzeczywiście – to jest jedyna pozytywna rzecz z tej dyskusji – być może zajął się tym, aby projekt rządowy pojawił się w tym roku.
I dziękuję za tę dyskusję, bo do takiej dyskusji zachęcaliśmy. Szanowni państwo, jeżeli się chce pracować, to każdy projekt można poprawić. Nie każde rozwiązanie jest idealne, ale jesteśmy otwarci na dyskusję. Jasno tutaj deklaruję, że Prawo i Sprawiedliwość jest konstruktywną opozycją. Będziemy szukać dobrych rozwiązań i będziemy dążyć do tego, aby wprowadzić generalną zasadę skrócenia podstawowego terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych dla milionów polskich podatników do 3 lat. To jest nasze zobowiązanie programowe. Jeżeli Konfederacja złoży ten projekt, będziemy starali się również po tej dyskusji szukać jeszcze prostszych rozwiązań, aby tę patologię, o której mówili pan poseł Marcin Warchoł i pan poseł Marek Jakubiak, ukrócić. To po pierwsze.
Po drugie, szanowny panie ministrze, to ważna deklaracja, że maksymalnie do grudnia pojawi się projekt rządowy. Aczkolwiek przypominam, że kilka miesięcy temu tutaj również złożył pan deklarację, że do końca czerwca pojawi się projekt dotyczący Krajowego Systemu e-Faktur i nie ma tego projektu. My naprawdę zachęcamy rząd, aby jednak pracował.
Szanowni Państwo! W gronie posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość jest wielu byłych przedsiębiorców, są również przedsiębiorcy i rolnicy, którzy wykonują swój zawód. Sam byłem mikroprzedsiębiorcą. Naprawdę mamy świadomość tego, jakie jest oczekiwanie polskiego biznesu, szczególnie że chodzi o kwestię dotyczącą przesłanek zawieszenia biegu przedawnienia podatkowego. Dziękując za tę dyskusję, chcę jasno podkreślić, że te rozwiązania dotyczące trzyletniego okresu przedawnień zobowiązań podatkowych są w Czechach, we Francji i w Belgii, a więc Polska dołączyłaby do grona tych państw.
Uważamy, że to jest dobry kierunek rozumowania. Teraz odpowiem panu posłowi Przemysławowi Wiplerowi. Rzeczywiście zaproponowaliśmy pewne kwalifikowane elementy przepisów różniące się od rozwiązań Konfederacji po to, żeby szukać rozwiązań zabezpieczających interesy budżetu państwa. Jeżeli znajdziemy lepsze rozwiązanie, jesteśmy na tę dyskusję otwarci.
Paradoksalnie cieszy mnie głos pani poseł Katarzyny Kierzek-Koperskiej z Koalicji Obywatelskiej, doradcy podatkowego, dlatego, że nie usłyszałem żadnego merytorycznego argumentu podatkowego przeciwko tej ustawie, tylko usłyszałem o tym, że rządziliśmy 8 lat i to, i owo itd.
Szanowni Państwo! Polscy przedsiębiorcy, polscy podatnicy oczekują od nas, że będziemy ciężko pracować i szukać dobrych rozwiązań. Szkoda, że wolicie – jak powiedział pan poseł Andrzej Śliwka i niestety też mam takie wrażenie – myśleć o sierpniowych wakacjach, niż pracować nad tym projektem. Wystarczyło go skierować do komisji i złożyć poprawki, dojść do kompromisu, znaleźć dobre rozwiązanie. Problem art. 70 ordynacji podatkowej jest niezałatwiony od lat i możemy to razem załatwić, tylko trzeba chcieć.
Być może zmienicie zdanie. Panie przewodniczący, ma pan godzinę, może pan jednak zmienić zdanie. Może pan zagłosuje za tym.
Na posiedzeniach Komisji Finansów Publicznych jesteśmy w stanie to zmienić. Jestem przekonany, panie przewodniczący, że być może ta refleksja będzie. Byłoby dobrze przyjęte przez polskich podatników i wszystkich Polaków to, że ponad podziałami politycznymi potrafimy podjąć ważną decyzję i pracować.
Nawet w sierpniu, panie przewodniczący, jestem w stanie pracować. Możemy skrócić do 3 lat okres przedawnień zobowiązań podatkowych, możemy wprowadzić propozycję Konfederacji dotyczącą zakończenia tej patologii, skorzystać z doświadczenia pana Marka Jakubiaka. Jestem przekonany, że również Polska 2050 zaproponuje dobre przepisy, tylko trzeba chcieć i my do tego zachęcamy. Być może jednak ta refleksja będzie. Proszę zobaczyć, zważyć, że Konfederacja nie zgadzała się ze wszystkimi aspektami naszego projektu, ale chce nad tym pracować, bo to jest szansa. Po to tutaj jesteśmy posłami, żeby nad tym, szanowni państwo, pracować.
Tak czy owak dziękuję za tę dyskusję, chociaż wiadomości nie są dobre, bo chcecie państwo odrzucić ten projekt. Jasno deklaruję: Prawo i Sprawiedliwość będzie dążyć do tego, żeby skrócić termin przedawnienia zobowiązań podatkowych do 3 lat. To jest nasze zobowiązanie programowe. Będziemy do tego dążyć. I panie ministrze, jesteśmy konstruktywną opozycją. Mam dla pana wiadomość, że będziemy zgłaszać projekty podatkowe i będzie ich coraz więcej, choćby dlatego, żeby was dopingować do pracy. Jeżeli rzeczywiście pan, panie ministrze, zgłosi dobry projekt podatkowy, to w przeciwieństwie do was nie odrzucimy go, tylko go poprzemy i powiemy o tym.
Kwotę wolną od podatku, wasze zobowiązanie wyborcze chcieliśmy zrealizować, ale ją odrzuciliście. Taka jest, szanowni państwo, konstruktywna opozycja.
Szanowny Panie Ministrze! Ufam, że dotrzyma pan słowa i rozwiązanie rządowe, w tym w tej materii, zostanie przedstawione jak najszybciej. Przypominam również o ustawie, w przypadku której pan zapowiedział, że będzie do końca czerwca: o Krajowym Systemie e-Faktur, i zachęcam do konstruktywnej dyskusji. Tymczasem wszystkich podatników zachęcam do kontaktu z Klubem Parlamentarnym Prawo i Sprawiedliwość. Będziemy dążyć do tego, aby podatki w Polsce były prostsze i aby rząd w końcu wziął się do roboty.
Źródło: sejm.gov.pl