Prudnik: Z Pawłem Kukizem oraz burmistrzem Grzegorzem Zawiślakiem rozmawiamy o delokacji urzędów centralnych
Delokalizacja urzędów centralnych – Wspólnie z posłem Pawłem Kukizem wystosujemy interpelację do premiera Mateusz Morawieckiego, z rekomendacją opracowania systemowego, rządowego programu wsparcia rozwoju miast powiatowych.
Koncepcja delokalizacji od lat jest przedmiotem analiz wielu ekspertów oraz ma mocne wsparcie środowisk samorządowych. Jak pokazują przykłady choćby Nysy, gdzie powstało Centrum Mandatowe Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, delokalizacja wywołuje szereg pozytywnych efektów społeczno – gospodarczych zarówno dla miasta, jak i całego regionu. Podstawową korzyścią jest zwiększenie zatrudnienia, ale także wzrost konkurencyjności na rynku pracy, odmłodzenie struktury demograficznej, napływ specjalistów do regionu czy podnoszenie kwalifikacji pracowników.
Z perspektywy rozwoju funkcji metropolitalnych, przeniesienie urzędu centralnego, automatycznie tworzy powiązania krajowe z innymi miastami i tworzy potencjał do powstania ważniejszego ośrodka i regionu. W Polsce istnieje 107 urzędów centralnych, lecz tylko 14 z nich jest zlokalizowanych poza Warszawą, a co najmniej 31 urzędów centralnych potencjalnie mogłyby mieć swoją siedzibę poza stolicą (Dane z 2019 r.). Dlatego, wspólnie z posłem Pawłem Kukizem, złożymy interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego, z rekomendacją opracowania systemowego, rządowego programu wsparcia rozwoju miast powiatowych.