Rozmowy na temat gazyfikacji w gminie Dobrodzień w powiecie oleskim w województwie opolskim
W piątek 15 października 2021 r. rozmawiałem z dyrektorem oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa w Opolu Rafałem Adamiszynem na temat gazyfikacji Dobrodzienia – kluczowej dla województwa opolskiego inwestycji w sieć gazową. Rozbudowa infrastruktury gazowej niezbędnej dla rozwoju ekonomicznego Opolszczyzny to jeden z priorytetów mojej działalności jako posła na Sejm RP.
Rozmowy w PSG dotyczyły zasilenia niemal 4 tysięcznego miasta gazociągiem średniego ciśnienia o długości ok. 18 km poprowadzonym z Zawadzkiego. Gazociąg do Dobrodzienia, w głównej mierze ma przebiegać wzdłuż Drogi Wojewódzkiej nr 901. W pierwszym etapie planowana jest budowa centralnej linii przechodzącej przez: Pietraszów, Pludry, Bzinicę Starą oraz centrum Dobrodzienia, do terenów inwestycyjnych na północy – bezpośrednio za obwodnicą miasta. Kolejnym krokiem ma być pokrycie siecią gazową Dobrodzienia i miejscowości znajdujących się na trasie głównego gazociągu zgodnie z pojawiającym się zapotrzebowaniem po stronie lokalnej ludności, instytucji publicznych, miejscowych przedsiębiorców, a także nowych inwestorów.
Prace analityczne opolskich gazowników znajdują się na końcowym etapie – wymagają jeszcze finalnych konsultacji z Zarządem Dróg Wojewódzkich i władzami Dobrodzienia, które osobiście będę wspierał. Po ich zakończeniu, do końca 2021 r., opolski Zakład Gazowniczy zamierza wyłonić drogą przetargu wykonawcę sieci gazowej zasilającej Dobrodzień. Zamknięcie inwestycji zaplanowano na 2025 r. W wyniku jej realizacji mieszkańcy miasta otrzymają możliwość korzystania z ekologicznego, czystego paliwa, jakim jest gaz ziemny, a lokalny biznes, w tym miejscowa strefa inwestycyjna, uzyska zupełnie nowe możliwości rozwoju.
Zwiększenie od 2016 r. tempa inwestycyjnego przez Polską Spółkę Gazownictwa zaowocowało uruchomieniem usługi dystrybucyjnej w nowych, dotychczas niezgazyfikowanych gminach województwa opolskiego: Cisek, Izbicko, Kolonowskie, Olszanka, Popielów, Prószków, Reńska Wieś, Strzeleczki, Wilków. Dostęp do paliwa gazowego uzyskały również miejscowości położone w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy województwa: Dąbrowa Niemodlińska, Górki, Lędziny, Suchy Bór, Zawada, a także obszary zlokalizowane w samym Opolu – m.in. Dzielnica Winów. Ponadto jeszcze w tym roku Polska Spółka Gazownictwa chce doprowadzić sieć gazową do Chocianowic, Otmic i Przywór – inwestycje te znajdują się w końcowej fazie realizacji. Na gaz czekają również mieszkańcy Jemielnicy i Szczepanka – uruchomienie postępowania przetargowego dla tej inwestycji planowane jest w październiku b.r., a w przypadku jego pozytywnego wyniku budowa sieci gazowej do tych miejscowości zakończy się w 2024 r.