Niemcy łamią polsko-niemiecki “Traktat o dobrym sąsiedztwie”
20 sierpnia 2022 /
Niemcy od 31 lat nie wywiązują się z podpisanego polsko-niemieckiego traktatu, nie przeznaczyli ani 1 euro na naukę języka polskiego ojczystego dla Polaków mieszkających w Niemczech.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem w dzienniku Polska Times autorstwa Krzysztofa M. Załuskiego pt. “Między nami sąsiadami” dowiesz się z niego, że:
- 17 czerwca 1991 roku został zawarty „Traktat o dobrym sąsiedztwie”, w którym Niemcy zobowiązały się w artykule 20 ust. 1:
„osoby w Republice Federalnej Niemiec posiadające niemieckie obywatelstwo, które są polskiego pochodzenia albo przyznają się do języka, kultury lub tradycji polskiej, mają prawo do swobodnego wyrażania, zachowania i rozwijania swej tożsamości etnicznej, kulturalnej, językowej i religijnej bez jakiejkolwiek próby asymilacji wbrew ich woli. Osoby te mają także prawo do pełnego i skutecznego korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności bez jakiejkolwiek dyskryminacji i w warunkach pełnej równości wobec prawa”.
- Od 31 lat Niemcy nie wypełniają zobowiązań wynikających z podpisanego traktatu – dyskryminują polską mniejszość w RFN odmawiając prawa do nauki języka polskiego ojczystego.
Art. 21 ust. 2: „mimo konieczności uczenia się oficjalnego języka odnośnego Państwa, dążyć zgodnie z właściwymi przepisami prawa krajowego do zapewnienia członkom grup wymienionych w artykule 20 ustęp 1 odpowiednich możliwości nauczania ich języka ojczystego lub w ich języku ojczystym w publicznych placówkach oświatowych, jak również tam, gdzie to jest możliwe i konieczne, posługiwania się nim wobec władz publicznych”.
- Do dziś w RFN nie ma ani jednej szkoły z językiem polskim ojczystym w trybie szkolnym.
- Niemcy twierdzą, że finansują naukę języka polskiego ojczystego, a finansują jedynie naukę języka polskiego pochodzenia, odnosząc się do dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich 77/486/EWG z 25 lipca 1977 r.
- Oznacza to, że od 31 lat co najmniej 876 tys. obywateli Rzeczpospolitej, którzy mieszkają w RFN nie mogą nauczać swoich dzieci języka polskiego ojczystego!
- W niektórych landach finansują naukę języka polskiego pochodzenia dla imigrantów na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej 77/486/EWG.
- W 2021 roku koszt lekcji języka niemieckiego w Polsce jako języka ojczystego, wyniósł 236 mln zł.
Treść artykułu dostępna poniżej:
Źródło: Polska Times