Opolskie obchody 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech
Poseł Janusz Kowalski, radna Elżbieta Słodkowska oraz radny Sławomir Batko uczestniczyli w obchodach 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech w Opolu.
Związek Polaków w Niemczech został założony 27 sierpnia 1922 roku w Berlinie, którego prezesem wtedy został Stanisław Sierakowski. Podczas spotkania założycielskiego osobami reprezentującymi Śląsk Opolski byli Ambroży Poradzik i Stanisław Weber. Związek organizacyjnie został podzielony na pięć dzielnic, z czego jedna z nich – Dzielnica I – obejmowała Śląsk, z siedzibę w Opolu, a pierwszym prezesem Dzielnicy I został Kazimierz Malczewski. W 1932 roku Związek przyjął Rodło jako symbol łączności Polaków z narodem. Z inicjatywy ZPwN I Kongres Polaków w Niemczech rozpoczął się 6 marca 1938 r. w Teatrze Ludowym w Berlinie. Podczas spotkania ogłoszono “Pięć prawd Polaków”, które były podstawą ideową Związku. W lutym 1940 roku Związek Polaków w Niemczech został zdelegalizowany przez rząd III Rzeszy, a represje dotknęły wielu jego członków. Po II wojnie światowej Związek wznowił działalność. Początkowo jego siedzibą był Frankfurt nad Menem, zaś od 1956 roku jego siedzibą jest Bochum.
Z inicjatywy Posła Janusza Kowalskiego w październiku 2022 roku odbędą się uroczystości nadające Dworcowi PKP w Opolu imienia Związku Polaków w Niemczech. To właśnie z opolskiego Dworca Głównego we wrześniu 1939 roku wywożono do obozów koncentracyjnych aresztowanych, przez niemieckich nazistów, działaczy Związku Polaków w Niemczech.
Przemówienie Posła Janusza Kowalskiego podczas opolskich obchodów 100-lecia powstania Związku Polaków Niemczech na pl. Wolności w Opolu: