Wsparcie zakupu buhajów hodowlanych w stadach bydła mięsnego
Pierwszy raz w historii! Z inicjatywy Janusza Kowalskiego wprowadzone zostało wsparcie zakupu buhajów hodowlanych w stadach bydła mięsnego, aby produkcja bydła mięsnego była bardziej opłacalna.
Sektor hodowli i chowu bydła mięsnego ma dzisiaj możliwości rozwoju. Kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw zajmuje się tym kierunkiem produkcji, który stał się alternatywą dla rolników wycofujących się z produkcji trzody chlewnej, czy mleka. Otwieranie nowych rynków zbytu, rosnące spożycie mięsa w kraju jak również zainteresowanie rolników tym kierunkiem produkcji zwierzęcej wymusza podjęcie działań prorozwojowych i jednocześnie stabilizujących.
Jednym z podstawowych warunków rozwoju jest pozyskanie lepszych jakościowo cieląt, w wyniku poprawy ich wartości genetycznej co wpływa na krótszy okres opasu i lepsze walory kulinarne pozyskanej wołowiny co jednocześnie przekłada się na opłacalność produkcji.
Proponuje się rozszerzenie katalogu pomocy de minimis w rolnictwie polegającej na wsparciu zakupu buhajów hodowlanych w stadach bydła mięsnego poprzez wpisanie do przedmiotowej pomocy obok dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany możliwości zakupu buhaja hodowlanego ras mięsnych.
Wsparcie odbywać się będzie w ramach obecnego limitu kwotowego pomocy de minimis, która wynosi 20 tys. euro na jednego przedsiębiorcę w okresie 3 lat podatkowych (bieżącego roku podatkowego i dwóch poprzedzających go lat) i da rolnikom zajmującym się produkcją zwierzęcą możliwość uzyskania wsparcia w ramach przyznanego na gospodarstwo limitu.
Wsparcie dotyczy również zakupu buhaja spełniającego kryteria buhaja hodowlanego w przypadku, gdy rolnik posiada co najmniej 10 krów przy jednoczesnym limicie zakupu 1 buhaj na 30 sztuk krów według stanu średniorocznego ilości krów mamek. Taki zakup prowadziłby ukierunkowania wsparcia na gospodarstwa, które rzeczywiście potrzebują buhajów w celach hodowlanych i produkcji towarowej wysokiej jakości.
Wysokość stawek będzie wyliczana z uwzględnieniem ilości krów mamek w stadzie oraz środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym. Minimalna ilość krów mamek jaka uprawnia do skorzystania z pomocy to 10 sztuk z jednoczesnym ustaleniem limitu 1 buhaj, a maksymalne 30 sztuk i jego wielokrotność określana jest w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego.
Proponowana dotacja dotyczy wsparcia do zakupu buhaja w wysokości 5000 złotych do stada od 10 do 30 sztuk krów mamek. Koszt roczny dla budżetu państwa to przy założeniu iż z pomocy skorzysta każdego roku ok. 6000 beneficjentów wyniesie 30 mln zł rocznie.
Warunki uzyskania wsparcia:
- Zakup dotyczy buhajów ras mięsnych wpisanych do ksiąg hodowlanych, które posiadają świadectwo zootechniczne.
- Beneficjent posiada nr. identyfikacyjny w ARiMR oraz siedzibę stada
- Buhaj został zakupiony na podstawie faktury lub rachunku
- Okres użytkowania buhaja w stadzie wynosi minimum 2 lata
- Zakaz zakupu zwierzęcia od wstępnych i zstępnych oraz małżonków, rodzeństwa małżonków, rodziców małżonków.
Pomoc wpłynie na poprawę jakości materiału genetycznego i pozwoli na zwiększenie efektywności produkcji zwierzęcej.