Rok w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
23 września 2023 /
Kiedy 16 września 2022 r. zostałem powołany na urząd wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi wielu zastanawiało się czy to dobra decyzja. Już na początku postawiłem sobie konkretny cel. Chciałem, aby obszary wiejskie stały się niezależne energetycznie i odporne na międzynarodowe zawirowania na rynku energii. Dlatego też zostałem powołany na Pełnomocnika Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany prawne, które przeprowadziłem przez rok.
- 11 września weszła w życie przygotowana przeze mnie przełomowa specustawa biogazowa. Została ona przyjęta w polskim parlamencie bez ani jednego głosu sprzeciwu. To najważniejsze od ponad dekady przepisy, których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego obszarów wiejskich. Regulacje tej ustawy ułatwiają budowanie i funkcjonowanie biogazowni rolniczych. Biogazownia rolnicza działa w oparciu o przetwarzanie dostępnych lokalnie pozostałości z produkcji rolnej i zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, dlatego funkcjonuje niezależnie od zmiennych warunków pogodowych i sytuacji zewnętrznej. Wykorzystując potencjał Polski do produkcji biogazu możemy doprowadzić do tego, że powstanie 10 000 nowych miejsc pracy w związku z rozwojem biogazowni rolniczych.
- Zmiany w zakresie łatwiejszego wykorzystania produktu pofermentacyjnego. Produkt pofermentacyjny to pozostałość po produkcji biogazu rolniczego, który może być zastosowany jako cenny nawóz. 60 mln ton produktu pofermentacyjnego rocznie może zastąpić nawozy azotowe i nawozy potasowe. Zmniejszymy o 12,5 mln ton emisję CO2 rocznie.
- Pakiet biopaliwowy. Od 1 stycznia wprowadzony zostanie do standardu benzyny E10 w ramach E95. Przygotowane zmiany ustabilizują rynek paliw, a także zwiększą zapotrzebowanie na zboża o dodatkowe około 400-500 tys. ton.
- Spółdzielnie energetyczne. Przygotowałem rozwiązania, które ułatwiają zakładanie i funkcjonowanie spółdzielni energetycznych, które są podstawą do budowy lokalnej energetyki rozproszonej i szansą na tańszy prąd i ciepło.
- Wsparcie dla biometanu. Zaproponowałem wprowadzenie stabilnego i prostego systemu wsparcia dla biometanu, a więc oczyszczonego biogazu. Może on z powodzeniem zastąpić gaz ziemny.
Zabiegałem także o wsparcie dla obszarów wiejskich. Dzięki mojej determinacji: - 600 tys. ton miału węglowego na sezon grzewczy 2022/2023 sprzedawanych było po preferencyjnych cenach dla producentów rolnych,
- podjęto decyzję o zwiększeniu 100 do 500 mln zł środków w ramach pierwszego naboru w programie „Energia dla wsi”,
- podjęto starania o przeznaczenie ok. 1 mld euro na budowę i modernizację sieci dystrybucyjnych elektroenergetycznych na obszarach wiejskich w ramach Planu REPowerEU.
Wierzę, że obszary wiejskie mogą być niezależne energetyczne, a przygotowane przeze mnie rozwiązania pozwolą na ich rozwój i wzrost zamożności mieszkańców tych terenów.
Źródło: Nowiny Nyskie