Interia: Zjednoczona Prawica dogada się w sprawie węgla?
Odejście od węgla na trwałe obniży konkurencyjność polskiej gospodarki, spowoduje utratę setek tysięcy miejsc pracy, doprowadzi do podwyżki cen energii. Na to nie może być zgody!
W mojej ocenie Polska nie powinna odchodzić od węgla, nie wyklucza to jednak transformacji energetycznej, ale przy wykorzystaniu zasobów narodowych węgla przy – chociażby – produkcji wodoru. Rezygnacja z surowca dla Polski strategicznego byłaby “kolosalnym błędem”.
Duże państwa inwestują w węgiel, np. Japonia planuje budowę 22 nowych elektrowni węglowych. Mówimy w Solidarnej Polsce, żeby nie rezygnować z węgla, ale nie sprzeciwiamy się inwestycjom w niskoemisyjne źródła. Jesteśmy zwolennikami tego, żeby walczyć ze smogiem. Przy czym smogu nie powodują wielkie instalacje przemysłowe, ale niska emisja, czyli tzw. kopciuchy. Trzeba w dużych miastach je zlikwidować. To też transport zbiorowy, który należy przestawić na niskoemisyjny CNG lub zasilanie elektryczne. Ale znów, gazowe instalacje są 15-20 proc. bardziej emisyjne niż najnowsze instalacje węglowe. Mamy ponosić gigantyczny koszt po to, żeby Niemcy mogli nas uzależniać od gazu rosyjskiego. To błąd. Tak jak Japonia i USA, powinniśmy inwestować w nowoczesne rozwiązania do ochrony powietrza, magazynowania CO2, ale nie ma co się obrażać na surowiec, który mamy.
Skokowe zastępowanie węgla gazem (a ma to być paliwo przejściowe w transformacji – red.) wywoła konieczność importu tego paliwa i będzie to gaz rosyjski. Jest to dobra informacja tylko dla tych, kto popiera budowę Nord Stream 2. Wskazuje on również na koszty budowy nowego systemu elektroenergetycznego, który w połączeniu z obowiązującymi regulacjami unijnymi będzie ogromny. – Na trwałe obniży to konkurencyjność polskiej gospodarki, spowoduje utratę setek tysięcy miejsc pracy, doprowadzi do podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych, dla Polaków. Na to nie może być zgody!