Interpelacja w sprawie obchodów 450. rocznicy uchwalenia Konfederacji Warszawskiej
Zgłaszający: Janusz Kowalski
Adresat: minister edukacji i nauki
Data wpływu: 27-06-2022
W dn. 28 stycznia przyszłego roku mija 450. rocznica uchwalenia Konfederacji Warszawskiej, aktu prawa, który gwarantował wolność religii i wyznania na obszarze Rzeczypospolitej, a więc pierwszy w Europie akt tolerancji religijnej. Innowiercy zyskali równouprawnienie w stosunku do katolików i zostali objęci opieką prawną państwa. Pisał o tym ostatnio prof. Andrzej Nowak: Dzieje Polski, tom 5, str. 40-42.
Dodam jedynie, że ten unikalny w skali ówczesnego świata przywilej religijny został przez polski Sejm przyjęty przed wyborem na króla nieszczęsnego Henryka Walezego, który w sierpniu 1572 roku, a więc 5 miesięcy wcześniej był świadkiem nocy św. Bartłomieja – rzezi francuskich hugenotów (kalwinów) dokonanej przez katolików, w której zginęło, wg rożnych szacunków ok. 5 tys. ludzi. Polska jako kraj bez stosów i bez wojen religijnych zdobyła się na czyn wyprzedzający o wieki przyjęte w Europie Zachodniej standardy.
Znane są powszechnie kłamliwe zarzuty kierowane wobec Rzeczpospolitej Polskiej o rzekomym braku tolerancji, poszanowania praw różnych mniejszości, swoistego zacofania cywilizacyjnego, kierowane przez podmioty zagraniczna ale, co tym bardziej przykre, przez osoby i organizacje z Polski, bardzo często związane opozycją lewicowo-liberalną.
Rocznica Konfederacji Warszawskiej stanowi, moim zdaniem, niepowtarzalną okazję do zorganizowania akcji edukacyjną w szkołach podstawowych i średnich, przykładowo opracowanie konspektów lekcji, materiałów edukacyjnych, itp. ukazującą na czym polega prawdziwa tolerancja, nie ta współczesna, lewacka, i jaki dorobek i tradycje historyczne ma Rzeczpospolita Polska. Być może to dobra okazja aby zaangażować te NGO’sy z obszaru edukacji, którym bliskie są tradycje i wartości patriotyczne oraz właściwa, propaństwowa edukacja szkolna, i które mogłyby wziąć udział w akcjach w szkołach i placówkach edukacyjnych ze wsparciem finansowym Pańskiego resortu.
W związku z powyższym, proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
- Czy w Ministerstwie Edukacji i Nauki prowadzone są prace nad uczczeniem 450. rocznicy uchwalenia Konfederacji Warszawskiej, przy pomocy form i narzędzi edukacyjnych? Jeśli tak, proszę o wskazanie katalogu działań oraz stanu ich zaawansowania na dzień 24 czerwca 2022 roku.
- Jeżeli tego rodzaju prace nie rozpoczęły się, to czy są zaplanowane są aktywności Pańskiego resortu w tej sprawie, samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami?
- Czy środki, które zostały ew. przeznaczone Przez Pana na cel godnego uczczenia 450. rocznicy uchwalenia Konfederacji Warszawskiej są w wystarczającej wysokości i czy przewidziane jest w ich ramach finansowanie organizacji pozarządowych?